Fethiye Koyu’nda Hayalet Şehir: Kayaköy

Kayaköy, Fethiye'nin 8 km güneyinde yer alan bir köydür. Antik zamandaki ismi Lebessos diye geçer ve adını burada yer alan kaya evlerden alır.

Kayaköy, Fethiye’nin 8 km güneyinde yer alan bir köydür. Antik zamandaki ismi Lebessos diye geçer ve adını burada yer alan kaya evlerden alır. Eski zamanlarda Likya’nın bir şehri olarak kurulmuş ve Yunanistan ile yapılan nüfus mübadelesi ile Rumlar göç etmiştir. Sonrasında buraya yerleşen Türkler bölgeye uyum sağlayamadığından zamanla Kayaköy’den ayrılmışlar ve bir hayalet köy halini almıştır. Şimdilerde bu hayalet şehir, terk edilmiş ama hala ayakta duran ev ve kiliseler ile açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. Likya yolunun da bir durağı olan bu rota Ölüdeniz’e yürüme mesafesindedir.

Alternatif tatil seçeneklerinden olan ve bir otel odasındaki konforu aratmayan yat kiralama ile Kayaköy ve etrafındaki bir çok rotayı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Deniz kıyısında yer alan Kayaköy, karaçam, kızılçam ve sedir ağaçlarının yoğun olduğu ve doğasıyla büyüleyen bir yerdir. Sakin ve huzurlu bir bölge olmasıyla da yatta balayı tercih edenlerin uğrak noktasıdır. Balayı keyfinize keyif katacak yerleri keşfedip, birbirinden güzel koylarda denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ölüdeniz’e oldukça yakın olan Kayaköy, turizm açısından da çok değerli bir konuma sahiptir. Yat kiralama ve yatta balayı tatili yapan yerli ve yabancı turistler için de gezilecek bölgeler açısından avantaj sağlar.

Kayaköy’de Gezilecek Bölgeler

Rum okulları; Kayaköy’de yer alan ve günümüze kadar ulaşan iki adet Rum okulu bulunmaktadır. Bölgenin en önemli turistik yerlerinden birisidir.

Müze Ev; Akdeniz ve Ege kültürüne ait her şeyi bulundurarak günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle Müslümanlara ve Hristiyan halka dair önemli kültürel güzellikleri barındırır.

Şapeller; Kayaköy’de günümüze kadar ulaşmış ondört adet şapel bulunmaktadır. Bu şapeller özellikle yabancı turistlerin burayı ziyaret etmelerinin en önemli nedenlerindendir.

yat kiralama ile kayaköy gezisi

Yukarı Kilise; Kayaköy’ün en büyük iki kilisesinden biridir. Ayrıca 19. yüzyılda Rum Ortodoks halkın da önemli ibadet yerlerindendir.

Aşağı Kilise; Diğer en büyük kilisede burasıdır. Burasının önemli dikkat çekici yanı ise içerisinde yer alan Hz. İsa ve havarilerinin birlikte bulunduğu fresklerdir.

mavi tur yolculuğu yat

Tatilinizi yat kiralama ve balayınızı da yatta balayı şeklide planlıyorsanız. Fethiye’nin bu eşsiz güzellikteki huzur dolu hayalet köyünü de rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz. Blue Voyage Yacht Charter ile hayalinizdeki mavi tura yelken açın.

Rezervasyon