Türkiye’de Gözde Balayı Rotaları

Eğlenceli ve heyecanlı olduğu kadar bir o kadar da yorucu geçen düğün hazırlıklarından sonra, güzel ve huzurlu bir balayı hayal edin ve bu hayali yaşamak için öncelikle tatil planınızı oluşturun.

Türkiye'de Gözde Balayı Rotaları

Eğlenceli ve heyecanlı olduğu kadar bir o kadar da yorucu geçen düğün hazırlıklarından sonra, güzel ve huzurlu bir balayı hayal edin ve bu hayali yaşamak için öncelikle tatil planınızı oluşturun. Balayınızı teknede tatil ve mavi yolculuk şeklinde planlıyorsanız her köşesi cennet olan ülkemizde gideceğiniz rotaya karar vermek biraz zor olabilir. Bu nedenle size yardımcı olması ve fikir vermesi açısından yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Yatta Balayı Tatili

Fethiye - Marmaris

Masmavi denizini seyre dalıp, düğün yorgunluğunu unutturacak kendine has güzellikleriyle Marmaris, görülmesi gereken bir tatil beldesi ve önemli turistik merkezlerinden birisi olup, en büyük yat limanına sahiptir. Balayı tatili olarak mavi yolculuk tercih ettiyseniz, birbirinden güzel turkuaz koyları ve muhteşem doğayı izlemeye hazır olun. Bu bölge, berrak ve dalgasız sularda yüzme molası verip, su sporları aktivitelerini en rahat yapabileceğiniz mavi rotadır ve güzergâh üzerinde Dalyan nehrinin oluşturduğu ve etrafı sazlıklarla çevrili delta bulunur. Burada nehir tekneleriyle Antik Kaunos şehrini, Karyalılara ait kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Fethiye - Göcek

Göcek, modern marinası ve berrak deniziyle, mavi yolculuk denildiği zaman ilk akla gelen saklı bir cennettir. Geçmişte Likyalıların yaşadığı bir kent olması sebebiyle de tarihi bir öneme sahiptir. Bu mavi rota üzerinde Fethiye körfezinde, Göcek’te sayısız koy ve adaları görmeniz mümkün. Özellikle gecelemek için yanaşılan küçük koylar, dağlardan gelen çam ve kekik kokusuyla adeta sizi büyüleyecek. Göcek’te biraz tur atmak isterseniz, 14.yüzyıla kadar uzanan tarihiyle Kayaköy’ü, Likya uygarlığının en büyük kenti olan Tlos’u ve kazı çalışmaları sırasında çıkan Telmessos Antik Tiyatrosunu mutlaka görmelisiniz.

Fethiye - Demre

Güzergâh boyunca en güzel yer, Kekova koylarının ve adasının bulunduğu bölge denilebilir. Simena kalıntılarının olduğu Kaleköy görülmeye değer. Mavi yolculuk boyunca su altına gömülmüş kalıntıları da tekneden izleyebilirsiniz. Güzergâh üzerinde bulunan Kalkan ve Kaş’ı da ziyaret etmek mümkün. Programa bağlı olarak uğrayabilirseniz Ölüdeniz ve Fethiye arasında bulunan Gemiler adasını görmenizi tavsiye ederiz. Eski Bizans kalıntılarının olduğu bu ada adeta tarih kokuyor.

Hisarönü Körfezi

Tablo gibi bir manzaranın sizi beklediği harika bir rota burası. Balayı tatili için tercih edilebilir en sessiz, sakin beldeleri gezebileceğiniz, size sadece kuş cıvıltılarının eşlik ettiği bir yer. Burada en dikkat çekici bölge olan Datça, bol oksijenli havası, irili ufaklı koyları, müthiş doğasıyla mutlaka uğrak noktası olmalıdır. Hisarönü körfezi ile Gökova körfezini ayıran yarımadanın en dar yerinde bulunan Bencik koyu da eşsiz manzaraya sahiptir. Bir diğer koy olan Bozburun, doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle ziyaretçilerin dikkatini çeker ve mavi yolculuk rotası için vazgeçilmez bir bölgedir.

Fethiye - Yunan Adaları

Mavi yolculuk, unutulmaz hatıraları barındıran, eşsiz bir deneyimdir. Masmavi denizlerin güzelliğinde kaybolup, daha önce hiç görmediğiniz yerleri keşfetmek elbette mükemmel olacaktır. Balayı tatili olarak Yunan adalarına doğru çizilen bu rotada, mavi ve yeşilin birleştiği muhteşem uyumu görmeniz mümkün.

Yunan adaları, Ege denizinde bulunan 12 büyük, 150 küçük adadan oluşan bir ada zinciridir.

Kayalık ve güzel plajları olan İos adası film çekimlerine de ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca gece hayatı ile de meşhurdur.

Harikulade tırmanış alanlarıyla nam salmış olan Kalymnos adasında birbirinden güzel plajlar bulunur. Buranın halkı yüzyıllardır geçimini süngercilikle sağlamaktadır.

İstanköy, oniki adaların en büyük 2. adasıdır. Yumuşak bir iklimi ve bereketli toprakları vardır. Adanın barlar sokağı geceleri oldukça canlı ve kalabalıktır.

Leros, birçok koy ve köyü ile yeşil bir adadır. Adanın merkezinde dar sokakları ve çiçek bahçeleri eşliğinde gezebilirsiniz. Cesaretiniz varsa 300 basamak çıkarak Leros Kalesi’ni görmeden dönmeyin.

Lipsi, kristal mavisi suların, harika kumsala eşlik ettiği bu ada küçük doğal liman içerisinde yer almaktadır. Adada bulunan kiliseler de görülmeye değerdir.

Mykonos, adalar içinde en canlı ve en ünlü olanıdır. Sosyetenin uğrak yeri Mykonos, gece hayatı ile tanınır. Kiliseleri, müzeleri ve küçük Venedik kafeleriyle dikkat çeken ada da gezilecek yerler listesine eklenmeli.

Naxos, geniş ve merkezi bir adadır. Ayrıca adada heybetli bir geçiş kapısı olan antik mermer bir tapınak bulunur.

Nisyros, yeraltında kaynayan gazların gözlenebildiği ve 1422’de patlayan yanardağın hala aktif olduğu görülmesi gereken bir adadır.

Paros, adası kaliteli beyaz mermerleri ile ünlüdür. Antik şehir kalıntılarının bulunduğu adada üç köy bulunur ve Kefalos köyleri olarak bilinir. Yüksek tepenin adını simgeleyen bu bölgede Aziz Antonios Manastırı bulunur.

Patmos, volkanik bir adadır. Bu ada tarihte Aziz John’un sürgün yeri olarak ünlenmiştir.

Symi, dağlık bir Yunan adasıdır. Adanın en ünlü yapılarından biri, Mikail meleği adına yapılmış olan Panormitis manastırıdır. Buraya dünyanın her tarafından gelen bu inanca sahip turistler gelmektedir.

Santorini, volkanik bir patlama sonucu tek bir ada iken, takımadalara dönüşmüş jeolojik yapıda bir adadır. Doğal güzellikleri ve hareketli gece hayatıyla dikkat çekmektedir.

Rodos, oniki adadan oluşan Yunan adalarının en büyüğü ve en büyüleyici olanıdır. Ayrıca yıl boyu yaklaşık 300 gün güneş görmesi sebebiyle oldukça popüler tatil beldesidir. Ilıman iklimi ve harika plajı yanı sıra Haçlı seferi döneminin kalıntılarıyla oldukça rağbet görmektedir.

Birbirinden güzel rotalarda mavi yolculuk fikri, alternatif tatilin en cazibidir. Akdeniz’in gizli koylarından başlayarak, özgürlüğe uzanan bu yolculuğu, en güzel balayı rotalarını gelin birlikte planlayalım.

Rezervasyon