Uğranılması Gereken Bir Rota: İztuzu Plajı

Türkiye’nin en özel plajı, Avrupa’nın ise en temiz plajları arasında gösterilen İztuzu, güzelliğiyle adeta büyülemektedir. Caretta carettaların yumurtlama bölgesi olması da bu plajı önemli yapmaktadır.

Türkiye’nin en özel plajı, Avrupa’nın ise en temiz plajları arasında gösterilen İztuzu, güzelliğiyle adeta büyülemektedir. Caretta carettaların yumurtlama bölgesi olması da bu plajı önemli yapmaktadır.

Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça rağbet gören bölge, seyrine doyum olmayan manzarasıyla kendine hayran bırakıyor. Plaja ulaşım karayolu ile yapılabildiği gibi tekne ile de ulaşmak mümkün. Özellikle teknede tatil yapanların heyecanla beklediği rotalardan birisi diyebiliriz.

İztuzu, Muğla’nın Dalyan beldesine bağlı uzun bir sahile sahip plajıdır. Bu plajın bir diğer özelliği de deniz suyunun bir tarafının tatlı, diğer tarafının ise tuzlu olmasıdır. Bunun nedeni de Köyceğiz göl suyunun denize doğru aktığı yerde Dalyan Kanalı’nın, denizle buluştuğu noktada ise İztuzu Plajı’nın bulunmasıdır. Bu yüzden tatlı ve tuzlu su oluşur.

İztuzu Plajı’nın tarihine bakacak olursak, kaynaklara göre Antik çağlarda İztuzu’nun bulunduğu yerden 4 km kadar içeride Kaunos Antik Kenti yer almaktaydı. Sonraki yıllarda meydana gelen Rodos depremiyle Dalyan Çayı’nın yatağı değişerek İztuzu Plajı meydana gelmiştir.

caretta caretta

Günümüzde de altın rengi kumuyla oldukça popüler olan bölge, teknede tatil yapan ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Buraya gelerek Nehir tekneleriyle Antik Kaunos şehrini gezebilme imkânınız olacaktır. Sazlıklarla çevrili bu nehirde çamur banyosu da yapılmaktadır. Böylece teknede tatil yaparak farklı koyları ve plajları keşfedebilir ve macera dolu günler geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı önemli bir plajdır. Bu nedenle ‘’Kaplumbağa Plajı da” denilmektedir. Yumurtalarının zarar görmemesi için özel olarak işaretlenmiş alanlar bulunmaktadır. Yine bu yumurtaların zarar görmemesi adına deniz giriş ve çıkış saatlerinde düzenleme yapılarak sabah 8:00, akşam 20:00 olarak belirlenmiştir.

Avrupa’nın en temiz 30 plajı arasında yerini alan İztuzu’nda aynı zamanda yaralı kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığı caretta caretta tedavi merkezi de bulunuyor. İztuzu’na tekne turuna katılarak ya da teknede tatil yaparak gelebilir ve bu yaralı kaplumbağaları yakından ziyaret edebilirsiniz.

Caretta carettalar yumurtalarını kumsala bıraktıktan yaklaşık 60 gün sonra yavrular denize ulaşıyor. Sadece temiz kumsallara yumurtalarını bırakan kaplumbağaları düşünürsek, plajın ne kadar temiz olduğunu anlayabiliriz.

iztuzu plajı
tekne tatili bluevoyage

Tüm bu güzellikleri görmek ve unutulmaz bir tatil geçirmek için buraya uğramak isterseniz, size bir önerimiz var. Birçok bölgeye rota oluşturarak teknede tatil imkanını sunan Blue Voyage Yacht Charter size bu konuda yardımcı olacaktır. Akdeniz kıyılarının en çok tercih edilen ve en beğenilen koylarını keşfedebileceğiniz tatilinizi uzman bir ekiple planlamaya ne dersiniz?

Rezervasyon