Ünlü Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’na İlham Olan Koy: Taşyaka Koyu, Yeni Adıyla Bedri Rahmi Koyu

Fethiye ilçesine bağlı, modern bir köy olan Göcek, son zamanlarda artan popülaritesi ile turistlerin ilgi gösterdiği bir bölgedir.

Fethiye ilçesine bağlı, modern bir köy olan Göcek, son zamanlarda artan popülaritesi ile turistlerin ilgi gösterdiği bir bölgedir. Kusursuz doğa ve huzurun bulunduğu bu tatil beldesinde hayatın tüm stresi ve yorgunluğunu unutmak mümkün. Daha çok deniz yoluyla gelen misafirleri için cazip bir uğrak noktası olmakla birlikte Ege kıyı şeridine ve Akdeniz’e mükemmel bir geçiş noktasıdır.

Doğasıyla olduğu kadar tarihiyle de etkileyici olan Göcek, Fethiye ile Kaunos arasında bulunan eski Likya yerleşimlerinden biridir. Göcek koylarında tarihten izler taşıyan kaya mezarları ve anıtları görebilirsiniz.

Fethiye körfezinde yer alan Göcek koylarına yelken açarken kalabalıktan uzakta, sevdiklerinizle ve doğayla iç içe bir tatil de sizi bekliyor olacak. Yatta tatil ya da teknede tatil yapanların çokça tercih ettiği Göcek koylarının her biri eşsiz manzaralara sahip. Bu koylardan birisi de Taşyaka Koyu. Taşyaka Koyu, müthiş bir doğaya sahip. Günübirlik tekne kiralayarak ya da mavi yolculuk yaparak uğranılması gereken ve hikayesiyle dikkat çeken bir koy.

Ünlü bir ressam olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1974 yılında, eski adı Taşyaka olan koyu ziyaret etmek için gelir. Burada bulunan bir kaya üzerine 6 tane hayvanı tasvir ettiği bir balık resmi çizer. Aynı zamanda mavi yolculuk öncüsü olan ressamın bu eseri, zamanla koyun simgesi haline gelir ve Taşyaka Koyu’na, Bedri Rahmi ismi verilir.

Göcek’in en popüler koyları arasında yerini almasıyla birlikte, her yıl tatil için gelen turistlerin uğrak noktası olmuştur.

 

fethiye yat tatili
yat tatili göcek

Bedri Rahmi Eyüboğlu, bu topraklardan geçen uygarlıkların kültürel ve sanatsal kalıntılarını en güzel şekilde harmanlayarak yeniden bizlerle buluşturan eşsiz ressamlardan biridir. Yaptığı birçok resim, heykel ve seramiklerle adından söz ettirerek dünya çapında ödüller almıştır. Böylesine değerli bir sanatçının bir kaya parçasına çizdiği balık resmi, arkadaşlarıyla birlikte çıktığı mavi yolculuk sırasında hayat bulmuştur.

 

Tabiatın en güzel renklerini barındıran Bedri Rahmi Koyu’nun tepelerinde yer alan, 5000 yıllık kaya mezarları da oldukça dikkat çekicidir. Bir diğer özelliği olan, koy üzerinde tatlı su kaynağının bulunmasıdır. Mavi yolculuk turu yapan yatların konaklamak için burayı seçmelerinin en büyük sebebi de bu diyebiliriz. Tatlı su kaynağına hortum bağlanarak teknelerin su tankları doldurulur. Çoğu yat, geceyi buradaki küçük limana yanaşarak geçirir ve ziyaretçilerinin güne, koyun muhteşem manzarasında uyanma imkânı sunar.

gocekte yat tatili
mavi yolculuk yat tatili

İşte yatta tatil yapmanın en büyük avantajlarından birisi de budur. Sonsuz mavilikte ve uçsuz bucaksız denizlerde özgür olma hissi. Dilediğiniz koyda serin sularda yüzmek, hiç kimseye bağımlı kalmadan oluşturduğunuz rotada ilerlemek. Ve tarihiyle büyüleyen her birinin ayrı bir hikayesi olan koylarda demir atmak ve gezintiye çıkmak.

Tüm bu deneyimler için, Blue Voyage Yacht Charter’ın tecrübeli ekibiyle yatta tatil yapmanın ayrıcalığını yaşayın…

Rezervasyon